Fluke 729 150G FC Automatic Pressure Calibrator, 150 psi (10 bar)
Fluke 729 150G FC Automatic Pressure Calibrator, 150 psi (10 bar)
| Brand: | Fluke |
| Product Code: | 729 150G FC |
| Availability: | In Stock |
-
$9,018.08
- $10,997.66
Fluke 729 150G FC Automatic Pressure Calibrator
The Fluke 729 150G FC simplifies pressure calibration with an internal electric pump for automatic generation and regulation up to 150 psi (10 bar). This rugged tool allows for hands-free calibrations while maintaining high accuracy and documentation via Fluke Connect®.
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Model Number | Fluke 729 150G FC (Part No. 4734495) |
| Pressure Range | -12.000 to 150.000 psi (-0.827 to 10.342 bar) |
| Pressure Accuracy | 0.02% of full scale |
| Pressure Generation | Automatic Internal Electric Pump |
| mA Measurement | 0 to 24 mA (Resolution: 1 µA) |
| Voltage Measurement | 0 to 30 V DC |
| Shipping Weight | Approx. 6.5 kg (14.3 lbs) |
Standard Accessories Included:
- Fluke 729 150G FC Calibrator
- Li-ion Rechargeable Battery & AC Charger
- Test Lead Set with Alligator Clips
- Hose Kit with Quick-Connect Adapters
- NIST-Traceable Calibration Certificate
- USB Cable & Magnetic Hanging Strap
Frequently Asked Questions (FAQ)
Simply enter the target pressure on the keypad. The internal electric pump automatically reaches the setpoint and compensates for leaks to maintain stability.
Yes, it is fully compatible with Fluke 750P Series Pressure Modules to expand your measurement ranges.
Yes, it features built-in HART communication for performing adjustments and trims on HART-enabled transmitters.
Yes, it comes with a high-capacity Li-ion rechargeable battery pack providing over 16 hours of typical operation.
