B&G Vulcan 7 R Chartplotter 7" Sailing Multi-Function Display (Display Only) - 000-14082-001
B&G Vulcan 7 R Chartplotter 7" Sailing Multi-Function Display (Display Only) - 000-14082-001
| Brand: | B&G |
| Product Code: | TOP0216 |
| Availability: | In Stock |
-
$499.00
B&G Vulcan 7 R Chartplotter 7" Sailing Multi-Function Display - 000-14082-001
Professional Sailing MFD | SailSteer & Laylines Integrated | Radar Compatible
Description
The B&G Vulcan 7 R is a high-value sailing chartplotter designed for coastal cruising and club racing. This easy-to-use, intuitive 7-inch multi-touch display comes packed with B&G’s unique sailing features including SailSteer and RacePanel. Simply integrate with your existing onboard instruments via NMEA 2000 to unlock a world of specialized sailing data. The Vulcan 7 R is also fully compatible with B&G Broadband and HALO Radar systems, and features built-in Wi-Fi for screen mirroring to your smartphone or tablet.
Technical Specifications
| Display Type | SolarMax™ HD Multi-touch Display |
| Screen Resolution | 800 x 480 |
| Screen Brightness | 1200 nits |
| GPS Hardware | Internal 10Hz, 32 Channel |
| Connectivity | 1x NMEA 2000, 1x Ethernet (Radar), Wi-Fi |
| Sonar Compatibility | CHIRP, DownScan, ForwardScan™ |
| Waypoints / Routes | 6000 Waypoints, 500 Routes |
| Voltage Supply | 12V DC (10.8 - 17V DC) |
| Power Consumption | 20W (Max) |
| Weight | 2.0 lbs / 0.91 kg |
| Waterproof Rating | IPX6 / IPX7 |
Included in Box
- Vulcan 7 R Multi-Function Display
- Vulcan 7 Sun Cover
- Dash Mount Kit & U-Bracket
- Power Cable (4-Pin)
- Fusing Kit
